| Certificates/Standards: | N; |
| Monthly Output: | 500 sets per month |
| Regional: | No. 34 Zhenlian Road, Fusha Town, Zhongshan City |
| Packaging Information: | Wooden Crate Package |
| Mode Of Payment: | L/C T/T D/A D/P |
| Delivery Lead Time: | 20-45 working days |
| Main Sales Markets: | North America,Central/South America,Western Europe,Eastern Europe,Australasia,Asia,Middle East,Africa |
| Sample Provided: | No |
| Sample Policy: | Not provided |
| Minimum Quantity: | 1 sets |
Application
It is suitable for weighing vegetable salad, fruit salad, potato, onion, tomato, cherry tomatoes, etc.

Features
- Special load cell with high precision and high standard.
- Module electric board, and with intelligent multiple sampling stable mode, make weighing higher accurate.
- Intelligent fault alarm, convenient for maintenance.
- High speed staggered discharging function, effectively prevent blocking materials.
- New highly integrated modular design, using CAN bus technology.
- Modbus industrial standard communication protocol realizes the multihead weigher and packaging machine interface.
Mechanical character
- Speed adjustable rotary top cone is suitable for different product feeding.
- Enhanced linear vibrator improves the flowability of material.
- The inclined linear pan, ensure smooth feeding.
- 60°dimple discharge chute contributes to less sticky problems.
- Optional weighing type material detection, accurate control of feeding time, material thickness, to ensure the accuracy of the weighing.
Technical Specification :
| Model | JW-AM14 |
| Identify Code | AM14-2-10 |
| Weighing Range | 100-3000g |
| Accuracy | X(1) |
| Max Speed | 80P/M |
| Hopper Volume | 7.5L |
| Control Panel | 10.1" Touch Screen |
| Options | Dimple Plate/Timing Hopper/Printer/ Reject Device |
| Driving System | Step Motor |
| Power Requirement | 220V/1500W/ 50/60Hz /12A |
| Packaging Dimension (mm) | 2195(L)*1380(W)*1810(H) |
| Gross Weight | 870kg |