| Certificates/Standards: | N; |
| Monthly Output: | Not provided |
| Regional: | Not provided |
| Packaging Information: | Not provided |
| Mode Of Payment: | Not provided |
| Delivery Lead Time: | Not provided |
| Main Sales Markets: | North America,Central/South America,Western Europe,Eastern Europe,Australasia,Asia,Middle East,Africa |
| Sample Provided: | No |
| Sample Policy: | Not provided |
| Minimum Quantity: | Not provided |
Performance specification
| Display | 7" TFT |
| Resolution | 800*480 |
| Color | 65536 |
| Backlight | LED |
| Brightness | 250cd/m2 |
| Backlight life | 50000 hours |
| Touch Panel | 4-wire precision resistance network |
| Processor | 32-bit 800MHz RISC |
| Memory | 128MB FLASH + 64MB RAM |
| Expandable memory | 1 USB Host(≤16G) |
| Recipe memory & RTC | 512KB + RTC |
| Printer port | USB Host/Slave/Serial port |
| Ethernet | None |
| Program download | USB/Serial port |
| COM port | COM0:RS232/RS485-2/4, COM2:RS232 |
| Rated power | 5W |
| Rated voltage | DC24V |
| Input range | DC12V~DC28V |
| Power down allowe | <3ms |
| Insulation resistance | Greater than 50MΩ@ 500V DC |
| Dielectric strength test | 500V AC 1 minute |
| Shell color | Black |
| Shell material | ABS |
| Dimensions(mm) | 204×150×37mm |
| Cutout size(mm) | 192×138mm |
| Weight | 0.5 Kg |
| Temperature of working environment | 0~50℃ |
| Humidity of working environment | 10~90% non-condensing |
| Storage temperature | -10~60℃ |
| Storage humidity | 10~90% non-condensing |
| Shockproof test | 10~25Hz (X, Y, Z direction, 2G, 30 minutes) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Panel protection grade | IP65 (front panel) |
| CE certification | Comply with EN61000-6-2:2005 and EN61000-6-4:2007standards |
| FCC compatibility | Complies with FCC Class A |